نیازمندیهای فارسی زبانان

فارسی زبانان جهان (2)

وبلاگ , مقالات

3 فوریه 2020 106 بازدید
نیازمندیهای فارسی زبانان

در بخش قبل به فارسی زبانان برخی مناطق دنیا و زبان رایج برخی کشورها پرداختیم. در صورت مطالعه نکردن نخست قسمت نخست مقاله فارسی زبانان جهان را مطالعه فرمایید.

 

فارسی زبانان پاکستان

همانطور که بیان داشتیم زبان رسمی در پاکستان، زبان اردو می باشد. اما در این کشور نیز فارسی زبانان زیادی وجود دارد و میتوان زبان پارسی را زبان دوم این کشور نامید، از آنجا که لغات، اصطلاحات و دستور زبان اردو تا حد زیادی تحت تاثیر زبان فارسی قرار گرفته است.

اهالی پاکستان گاهی در مکالمات روزانه خود از ضرب المثل های فارسی استفاده میکنند و سرود ملی این کشود نیز به به نحوی سروده شده که هم در زبان اردو و هم توسط فارسی زبانان قابل فهم است. این موضوع نشان از اهمیت این فارسی در این کشور با وجود زبان مادری متفاوت می دهد.

 

فارسی زبانان عراق

در زمان حکومت صدام حسین در عراق، کردهای عراق نشین با سرکوب این رژیم به ایران گریختند و در ایران شروع به زندگی جدیدی کردند، فرزندان این اقلیت با تحصیل و شرکت در مجامع فارسی به این زبان مسلط شدند تا جایی که تعداد فارسی زبانان در اقلیم کردستان بیشتر و بیشتر شد و به زبان اول کردها تبدیل شد. این اقلیت پس از چند سالی زندگی در ایران به میهن خود بازگشتند و مجدد در عراق ساکن شدند و زبان فارسی را با خود به آنجا بردند. اکنون به جرعت می توان گفت که تعداد بسیاری از کردهای مهاجر از ایران که اکثرا در شهر سوران عراق ساکن هستند، هنوز به زبان فارسی مسلط هستند و بعضا زبان فارسی را زبان مادری خود می دانند.

در منطقه ی بارزان در کشور عراق خیابان هایی با نام های اصفهان، یزد و برخی شهرها و نام های فارسی دیگر موجود است که نشان از پیوند میان فارسی زبانان و کردهای این منطقه دارد. از دیگر سو با توجه به پیوند دینی و مذهبی ایران و عراق از سالیان دور و سفرهای متعدد بین دو کشور تا حدود زیادی کسبه و فعالان اقتصادی کشور عراق را به یادگیری زبان فارسی واداشته است که اکثر این مورد در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین می باشد.

علاوه بر این تعدادی از فارسی زبانان به عراق مهاجرت نموده و در شهرهای مختلف عراق ساکن شده اند که این موضوع نیز به پیدایش خانواده های دو زبانه با زبان مادری پارسی منجر شده است. البته این خانواده ها در زبان حکومت صدام در این کشور این زبان را استفاده نمی کردند از طرفی تعداد زیادی از عرب زبان های عراقی نیز در زمان کومت بعثی به ایران مهاجرت نمودند و اما پس از برچیدن نظام بعث در عراق اکنون تعداد افراد دو زبانه فارسی و عربی در عراق بسیار زیاد تخمین زده می شود.

 

مهاجرت فارسی زبانان معاصر

البته در دوران معاصر با مهاجرت میلیون ها ایرانی و افغانستانی به نقاط مختلف جهان اکنون فارسی زبانان زبادی در شهرها و کشور های مختلف ساکن هستند و این امر سبب شناخته شدن بیش از پیش زبان فارسی شده است. تعداد بسیاری از فارسی زبانان اکنون در آمریاری شمالی، اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای شرقی و استرالیا ساکن اند. با توجه به آمار منتشر شده بیش ار 6 میلیون ایرانی خارج از مرزهای این کشور ساکن اند.

دیگر نقش را در گسترش زبان فارسی تارنماها، نشریات دانست که تعداد بسیار زیادی از تاجیکستان و افغانستان منتشر می شود و در ایران نیز وبسایت ها و نشریات بیشماری توسط فارسی زبانان مدیریت می شود.

دیگر عامل بسیار مهم در بین فارسی زبانان وجود منابع گردشگری عظیم ایران است. منابعی که پتانسیل جذب میلیون ها گردشگر را در اخنیار دارد و اگر به صورت هدفمند تبلیغ و استفاده شود فرست های عظیمی را در اختیار ایرانیان عزیز قرار می دهد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

پاسخی بگذارید