نیازمندیهای فارسی زبانان

تاریخچه فارسی زبانان

وبلاگ

15 فوریه 2020 52 بازدید
نیازمندیهای فارسی زبانان

این متن درمورد تاریخچه فارسی زبانان و ترجمه شده از وبسایت britannica.com می باشد.

نظر خود را درمورد این برداشت از تاریخ ایران برای ما بازگو کنید….

 

فارسی زبانان، قوم غالب ایران (که اکثرا با پارس شناخته می شوند). اگرچه از خاستگاه های گوناگون، مردم ایران با زبان خود متحد هستند، پرشیا (فارسی)، که متعلق به گروه هندی و ایرانی خاندان زبان هند و اروپایی است. (دری، نوعی از زبان فارسی، زبان رسمی افغانستان است و در پاکستان نیز صحبت می شود).

تاریخچه نام فارسی

نام پارس از پارسا گرفته شده است، نام عشایری هند و اروپایی که در حدود 1000 پیش از میلاد به جنوب ایران مهاجرت کرده اند – در مناطقی که پس از آن به نام پارس نامیده می شدند -. اولین مرجع کتبی پارسا در سالنامه های شالمانزر دوم، یک پادشاه آشوری، که در قرن نهم پیش از میلاد سلطنت کرد، رخ می دهد. هنگامی که پارسا حوزه نفوذ سیاسی خود را گسترش داد، به ویژه در زمان سلسله هخامنشیان (559–330 قبل از میلاد)، کل فلات ایران به بیگانگان (مانند یونانیان باستان) به عنوان پارس معروف شد. اقوام مختلف آن را پارس ها (بصورت جمعی) تعیین می کردند. فرمانروایان بعدی – از جمله اسکندر کبیر، که ایران را در 330 پیش از میلاد فتح کرد، و سلسله محلی سوزانی (تحت فرمانروایی 226-641 قبل از میلاد) – تثبیت فرهنگی را تقویت کردند.

دیگر مقالات گرک لند را از دست ندهید.

دین و مذهب فارسی زبانان

اکثریت قریب به اتفاق فارسی زبانان ایران به دین اسلام و مذهب شیعه معتقد هستند. پیش از فتح ایران توسط مسلمانان در قرن هفتم قبل از میلاد، بیشتر فارسها براساس آموزه های پیامبر باستان زرتشت که در نیمه اول هزاره اول قبل از میلاد زندگی می کرد، از آیین زرتشت پیروی می کردند. در ایران قرن بیست و یکم تعداد کمی از زرتشتیان در بین فارسی زبانان باقی مانده اند. تعداد بیایران شتری از زرتشتیان اکنون در جنوب آسیا زندگی می کنند. علاوه بر زرتشتیان ، پیروان پارلمان ادیان بهائی (که از ایران سرچشمه گرفتند) اقلیت اندکی از جمعیت را تشکیل می دهند، مذهب آنها توسط دولت مسلمان بسیار به حاشیه کشیده شده است.

سبک زندگی

فارسی زبانان در هر دو مناطق شهری و روستایی طیف گسترده ای را مشمول می شود. در مناطق شهری، جامعه ایرانی طبق حرفه طبقه بندی شده است. سرمایه گذاران املاک و مستغلات و کارآفرینان تجاری بالاترین مقام را به خود اختصاص می دهند و پس از آن مدیران سطح بالا، بازرگانان و روحانیت قرار دارند. طبقه متوسط عمدتا از کارمندان دولت و کارگران طبقه یقه سفید تشکیل شده است. گروه بعدی به طور کلی کارگرانی از انواع مختلف را شامل می شود، در حالی که پایین ترین طبقه شامل افراد غیر ماهر و بیکار است. در مناطق روستایی، که عمدتاً کشاورزی هستند، طبقه بندی اجتماعی بسیار کمتر مشخص شده است.

 

صنایع فارسی زبانان

صنایع سنتی پارچه و فرش دستباف، علیرغم رقابت با کارخانجات نساجی مکانیزه ، همچنان پابرجاست. روستاهای فارسی زبانان اغلب غرور خود را به نقوش منحصر به فرد و کیفیت بالای فرشهای خود می اندازد که بیشتر آنها چهره های هندسی معمولی و نقوش گل را در هنر تجسمی مسلمانان رواج می دهند. محصولات صنعت بافندگی هم بصورت محلی و هم صادر می شوند. ایرانیان به دلیل تزئینات فلزی پیچیده و همچنین میراث معماری خارق العاده خود معروف هستند. ساختارهای ظریف قبل از اسلام هنوز هم در چندین شهر باستانی وجود دارد، مانند مساجد دیدنی و اسلامی و آرامگاههای دوران مسلمانان. تعدادی از این ساختمان ها – از جمله ساختمان های موجود در تخت جمشید و چغوی زانبیل – و محیط اطراف آنها ، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

 

ادبیات فارسی

سنت ادبیات فارسی حداقل به زمان زرتشت باز می گردد. اگرچه بعد از تسخیر اسکندر بزرگ، در این منطقه به مدت تقریباً پنج قرن به فارسی زبانان اتفاق خاصی رخ نداد، اما این سنت تقریباً در قرن سوم میلادی از سر گرفت و تا قرن بیست و یکم ادامه یافت. از مشهورترین چهره های ادبیات فارسی، شاعر، موسیقیدان خواننده رودکی، قرن دهم، که ترانه های متنوعی از آوازهای محلی تهیه کرده است. ریاضیدان، ستاره شناس، حکیم عمر خیام ، که به وی مجموعه ای از کتب شعر نیز نسبت داده می شود. و مولوی، عارف قرن سیزدهم از شاخه صوفیان اسلام، که بر اندیشه و ادبیات دینی در سراسر جهان اسلام تأثیر گذاشته است. شعر همچنان نوعی بیان برجسته ادبی در بین ایرانیان قرن بیست و یکم رایج است، هرچند اشکال ادبی مدرن، همانطور که توسط رمان های گرافیکی مرجان ساتراپی نشان داده می شود، نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

 

از مهمترین تعطیلات فارسی زبانان، مراسمات مسلمان (جشنواره های متعارف) هستند. روز تولد امام دوازدهم، که بازگشت او را در آخر پیشبینی کرده اند و سال نو فارسی، به نام نوروز از مراسمات مهم ایرانیان است. قبل از شروع مراسمات،با خرید و فروش لباس نو و نظافت و نورانی کردن ساختمان ها با استقبال جشن تولد امام دوازدهم می روند. نوروز از چهارشنبه آخر سال گذشته شروع می شود و تا سیزدهمین روز از سال جدید ادامه دارد. تعطیلات ایرانی زمان مناسبی برای لذت بردن از غذاهای محلی است. بیشتر وعده های غذایی شامل برنج ، گوشت (معمولاً بره) و پیاز و سایر سبزیجات است که همگی با ترکیب های مختلف با زعفران ، زردچوبه ، گلاب ، نعنا و آهک چاشنی می شوند. محصولات لبنی به ویژه ماست نیز از خصوصیات غذاهای ایرانی است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید