نیازمندیهای فارسی زبانان
نیازمندیهای فارسی زبانان

کانادا و آمریکا دو کشور پهناور در همسایگی یکدیگر هستند، ولی این بدان معنا نیست که آنها با یکدیگر تفاوت ندارند. کار کردن در کانادا و ایالات متحده اختلافات عمده ای دارد و قوانین حاکم بر بازار کار از جریمه و اخراج گرفته تا گرفتن مرخصی کاملا متفاوت می باشند. مطمئنا بعد از خواندن این مطلب، درباره شکایت از سختی کار در کانادا کمی تامل خواهید کرد.

مرخصی زایمان

مرخصی زایمان در کانادا کاملا استاندارد و پذیرفته شده است. دولت کانادا بسته به طول مدت استخدام و ساعات کاری والدین، برای تولد فرزندان مرخصی در نظر می گیرد. مادران در هر جای کانادا می توانند بین 17 تا 52 هفته کار را ترک کنند و کارفرمایان آنها باید پس از اتمام دوران مرخصی زایمان با بازگشت به کار آنها موافقت نمایند.

همچنین دولت از طریق طرح بیمه اشتغال کانادا (EI) به کارمندان حقوق می دهد. از طریق این طرح، مادر می تواند تا 15 هفته از حقوق پرداختی استفاده کند. میزان حقوق معادل 55 درصد از میانگین دستمزد هفتگی آنها تا حداکثر 485 دلار در هفته است.

از سوي ديگر، ايالات متحده، گزینه ای تحت عنوان مرخصی زایمان با پرداخت حقوق ندارد. در این کشور مادران مجاز به استفاده از 12 هفته مرخصی می باشند، ولی حقوقی به آنها پرداخت نمی شود. آنها یکی از تنها کشورهای جهان هستند که حقوقی برای والدین در نظر نمی گیرند.

زمان تعطیلات

در کانادا، کارمندانی با سابقه کمتر از پنج سال در یک شرکت حق دارند از دو هفته مرخصی تعطیلات با پرداخت حقوق در سال استفاده کنند. افرادی که بیش از پنج سال سابقه کار دارند مجاز به استفاده از سه هفته مرخصی با حقوق می باشند.

در آمریکا میزان مرخصی تعطیلات با حقوق صرفا در اختیار کارفرما است و آنها مجبور نیستند حقوقی پرداخت نمایند. با این حال، طبق آمار دفتر کارگری، حدود 74 درصد از شرکت ها مرخصی تعطیلات همراه با حقوق ارائه می دهند. بیشتر شرکت ها حداقل دو هفته به کارکنان خود مرخصی می دهند.

تعطیلات و ساعت کار

هرچند بسیاری از کارکنان در هر دو کشور ایالات متحده و کانادا در تمام طول روز پشت میزهای خود هستند، ولی کانادایی ها به طور قانونی مجاز به استفاده از سی دقیقه استراحت به ازای هر 5 ساعت کار می باشند. همچنین طبق قانون، کارکنان کانادایی حداکثر 48 ساعت در هفته باید کار کنند مگر اینکه توافقنامه کتبی بین آنها و کارفرمایان وجود داشته باشد.

قانون فدرال در ایالات متحده مشمول زمان استراحت نمی شود. با این حال، اکثر کارفرمایان زمان هایی بین 5 تا 20 دقیقه برای استراحت کارکنان خود در نظر می گیرند که از نظر قانونی مشمول پرداخت حقوق می باشد. هیچ محدودیت قانونی برای حداکثر میزان ساعت کاری در هفته در ایالات متحده وجود ندارد. با این حال طبق قانون، کار کردن بیش از 40 ساعت در هفته باید مشمول پرداخت اضافه کاری شود.

اخراج کارمند

قوانین اخراج کارکنان از یک استان به استان دیگر و از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است، ولی چیزی که کاملا روشن است این است که اخراج کارمند در ایالات متحده آمریکا بسیار آسانتر از کانادا می باشد.

در کانادا، کارکنان مورد حمایت ویژه دولت می باشند. به عنوان مثال، در انتاریو، اخراج کارکنانی که بیش از یک سال به صورت تمام وقت کار کرده باشند تقریبا غیرممکن است، مگر آنکه فردی واقعا از قوانین و خطوط قرمز تخطی کرده باشد.

اگر یک شرکت دارای کارمندی است که کار خود را به خوبی انجام نداده یا در آن زمان گزینه مناسبی برای آن جایگاه نیست، این دلیلی کافی و موجه برای اخراج کردن او نیست. با این حال، اگر رفتاری ناشایست همچون سرقت اموال شرکت یا آزار و اذیت دیگر کارمندان از وی سر بزند، می توان او را اخراج کرد.

ولی در بسیاری از ایالت های آمریکا، کارفرمایان “مطابق میل خود” عمل می کنند. این بدان معنی است که کارکنان می توانند به هر دلیلی اخراج شوند. برای مثال یک کارمند به علت یک روز تاخیر، یا پوشیدن لباس زشت و یا فراموش کردن زمان قهوه مدیر خود ممکن است اخراج شود. به همین سادگی!

تعطیلات رسمی

در تعطیلات قانونی در کانادا همچون روز خانواده در اواسط فوریه، کارفرمایان به کارمندان خود حقوق پرداخت می کنند. کارکنان روز مزد نیز معمولا در روزهای تعطیل حقوق دریافت می کنند. کارکنانی که در روزهای تعطیل مجبور به کار هستند 1.5 یا دو برابر حقوق معمول خود را دریافت می کنند.

در ایالات متحده، قانون استانداردهای منصفانه کار، حقوقی برای روزهای غیرکاری در نظر نگرفته است. بنابراین، آمریکایی ها در روزهای تعطیل مانند جشن های روز شکرگزاری، حقوقی دریافت نمی کنند. هر گونه پرداخت حقوق و مزایا که در تعطیلات به یک کارمند اختصاص می یابد، کاملا در اختیار کارفرما است.

تا پیش از این اگر تصور می کردید بیدار شدن در صبح یک روز برفی در کانادا و کار کردن از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر کاری طاقت فرساست، اکنون متوجه شدید که شرایط ممکن است بدتر از این هم باشد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

پاسخی بگذارید